Güve İlaçlama

Güve İlaçlama

Ülkemiz çok sayıda canlının barınabilmesi için gerekli şartlara sahip olması ve nüfusun yoğun olması nedeni ile beslenebilmek ve rahatlıkla çoğalabilen zararlı çok sayıda haşereye rastlamak mümkündür. Ülkemiz genelinde en çok görülen haşerelerin başında yer alan güve çeşitleri oldukça zararlı canlılardır.

Güve; odun, kumaş ve kürk gibi şeylere zarar veren çeşitli cinsten böcek ve kurtçuklardır. Güveler, evlerde yaşar. Bunların beyazımsı tırtılları sık dokulu ağdan yuvalarda yaşar, yün kumaşları, kürkleri, tüyleri vb. kemirir. Güve denildiğinde akla sadece asıl güve değil, tırtıl ve kelebek de gelmelidir. Çünkü bunlar da mağaza ve ambarlara zarar veren canlılardır. Kanatları pullu ve tüylüdür. Renkleri mattır ve saklandıkları yere göre renk uyumu gösterirler. Boyları 8-10mm arasındadır. Yaz aylarını çok severler ve yaz aylarında hızlı bir şekilde ürerler. Kışın gözükmezler.

Yaz aylarında oldukça hızla üreyen güve oldukça hızlı şekilde hareket ederek gizlenmektedir. Bireysel olarak müdahale edilememektedir. Güveler çoğu insan için zararsız olarak düşünebilir. Evet, sağlık bakımından zararsız olan canlılar daha maddi zararlara neden olurlar. Kıyafetlerde deliklerin oluşmasına neden olurlar.

Sıklıkla karşılaştığımız güve türleri;

* Tahıl Güvesi
* Der Güvesi
* Elbise Güvesi
* Bitki Güvesi
* Halı Güvesi
* Odun Güvesi
* Zeytin Güvesi
* Bağ Güvesi

Genellikle zarar verdikleri maddenin adını alan güve çeşitleri çok farklı şekillerde görülebilmektedir. Güveler insanlara zarar vermezler, insanlardan korkarlar ve kan emmeyi sevmezler. Besin kaynakları az önce de belirttiğimiz gibi odun, kumaş, kürk gibi şeylerdir.

Mücadelenin oldukça zor olduğu bu canlılara karşı ilaçlama firmaları ile görüşerek destek talep edebilirsiniz. Güve ilaçlamaçeşitlerine göre değişiklik gösterir kullanılacak olan ilaç farklı hazırlanmaktadır.  Genellikle kokulu ilaçlar su karışımı ile hazırlanıp püskürtme yöntemi ile uygulanır. Kokulu ilaçlamanın uygulandığı alan 2 saat kapalı kaldıktan sonra yarım saat havalandırılıp kullanılabilir. İlaçlama yapıldıktan sonra 1 hafta kadar dip köşe ıslak temizlik yapılmamalıdır. Bunun nedenigüve ilaçlama ortamda kalıcılığını korumak ve sonrasında yumurtadan çıkabilecek haşerelerinde ölmesi için yapılmaktadır.

Firma olarak çok uzun zamandır sektörün içerinde yer almaktayız. Korsan firmaların aksine Sağlık Bakanlığı onaylı ve ruhsatlı olan ilaçlama şirketi olarak güvenli hizmet vermekteyiz. Güve ilaçlama konusunda çok uzun zamandır müşterilerine destek sağlayan firmamız garantili olarak çalışmaktadır. Günün 24 saati güve ilaçlama hakkında çağrı merkezimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.