Pire İlaçlama

Pire İlaçlama

Pire, kan emerek beslenen bir canlıdır. Özellikle sıcak mevsimlerde ve sıcak olan ortamlarda yaşamayı seven pireler, bu tür ortamlarda daha hızlı ürerler. Ortalama boyları 2 ile 4mm arasında olan pireler, genelde kızılımsı renklidir. Gündüzleri pasif, geceleri ise aktiftirler. Pireler ev ortamlarına genellikle evcil hayvanlardan girer. Bu nedenle evde pire görülmesi durumunda öncelikle varsa evcil hayvanlar bu zararlı haşereden arındırılmalı ve veterinerlere bırakılmalıdır. Veterinerler tarafında pire ilaçları ile temizlenecek olan evcil hayvanlarınızdan sonra sizde vakit kaybetmeden pire ilaçlama şirketleri ile görüşme sağlamanız gerekmektedir.

Pirelerden kurtulmak için pire görüldüğü anda müdahale etmek gereklidir. Aksi takdirde pireler çok kısa sürede hızla çoğalarak bütün mekânı sararlar. Çok sayıda pire türleri bulunmaktadır. En fazla bilinen pire çeşitleri; kum piresi, kar piresi, baş piresi, toz piresi, insan piresi, köpek piresi, kedi piresi, pamuk piresi, su piresidir.

Yumurtlama sistemi ile çoğalan pireler, uygun bulduğu alanlara yumurtalarını bırakır. Kanatsız haşereler olan pireler, hareketlerini zıplayarak sağlar. Ortalama 1 yıl yaşayan pirelerin, arka bacakları uzundur ve güçlüdür. Pireler sıçramalarını bu uzun ve güçlü arka bacakları ile gerçekleştirirler. Kendi bedenlerinin 30 kat üstüne çıkabilen bu zararlı canlı evinizin en üst noktasına bile rahatlıkla çıkabilmektedir. İğne deliğine kadar her bölgeye giriş sağlayabilir. Pire her üremesinde 50–60 adet yumurta bırakır. Yumurtlama sonrasında beslenmek için tekrar kan emebileceği bir kurban aramaya başlar. Yumurtalar çok kısa sürede larvalardan çıkarak beslenmek isteyeceklerdir. Bu nedenle evde pire görülmesi durumunda acilen pire ilaçlamayapılması gerekir. Çok sayıda mikrobun insanlara bulaşmasına neden olan pire haşeresi eski dönemlerde veba hastalığında ölümlere sebebiyet vermektedir.

Pireler üzerinde yaşadıkları canlının ismini alırlar. Bu nedenle pire çeşitleri isimlerini genellikle çok sık beslendikleri canlı nedeni ile adlandırılmışlardır. İster kuş piresi olsun ister kedi piresi her iki çeşitte insana geçiş sağlayabilir. Kan yoğunluğu hayvanda bulunanın aksine daha yoğun olduğu için insan kanı pire için daha çekici olacaktır.

Pirelerden kurtulmak için profesyonel ilaçlama firmaları ile görüşüp destek almak gereklidir. Pire ilaçlama için İzmir genelinde ve tüm ilçelerinde uzman ekipleri ve etkili ilaçları ile hizmet veren ilaçlama şirketimiz, sizlere günün her saati pire ilaçlama konusunda hizmet vermektedir.

Pirelerin neden olduğu sorunlar arasında pek çok ölümcül sayılan bulaşıcı hastalığın yer alması, pire ilaçlama konusunun önemini büyük oranda arttırmaktadır. Eklembacaklılar sınıfına dâhil olan pirelerin yüzlerce farklı türü bulunmakta ve her canlıda yaşayan farklı türleri vardır. Suyun içinde dahi yaşayan ve bu sebeple de “Su Piresi” olarak isimlendirilen türleri vardır. Suyun yaşamın kaynağı ve tüm memelilerin temel ihtiyacı olması, bu canlılarının insan sağlığı için önemli bir tehdit unsuru haline dönüşmesini sağlamaktadır. Tarih pire ilaçlama tekniklerinin bulunmaması sebebiyle pirelerin yaydığı hastalıklardan ölen milyonlarca insanın yer aldığı trajik olaylarla doludur. Kara ölüm yani veba, dizanteri, tifüs gibi salgın hastalıkların yayılmasının en önemli nedenlerinden biri de pirelerdir.

Pire; insanoğlunu ısırarak vücutlarına dışarıdan mikrop “enjekte” etmesi, pire ilaçlamanın herkesin önemsemesi gereken bir konu olmasını gerektirir. Aynı iğne ile vücuda kan yolu ile ilaç verilmesi gibi, pirelerin taşıdıkları mikroplar ile beslenmek için ısırdıkları yerden insan kanına vermektedir. Ölümcül kabul edilen hastalıkların kaynağı olan virüslerin ve bakterilerin doğrudan insan bedenine girmesine neden olan bu eklembacaklılarla mücadelenin “tek yolu” ise pire ilaçlama işlemi yapılmasıdır. Evcil hayvanların vücudunda yaşayan ve ısırıklarıyla kaşıntılara neden olan pireler ince bir bedene sahip olduğunda kılların arasında hızlıca hareket edebilir. Parmaklarla sıkıştırıldığında dahi ölmemelerinin nedeni ise kabuklarının sert olmasıdır. Bu sebepten ötürü pire ilaçlama oldukça dikkatli yapılmalı ve bu dayanıklı böceklerin doğru şekilde öldürülmesi gerekmektedir. İlaçlama doğrudan insanların sağlığını da ilgilendirdiği için kullanılan tüm ilaçların Sağlık Bakanlığı onaylı olmasına mutlaka dikkat etmek lazımdır.
Pireler insanların üzerine yumurtalarını da yapıştırabilir. Bu nedenle sosyal hayatta bulunan tüm ortamlar insanların paçalarına pire yumurtaları yapışabilir ve bu yumurtalar da kişinin eve gelmesi ile yaşam alanına taşınabilir. Sıcak ortamlar seven pireler kış aylarında dış ortama yumurta bırakırlar ve bu yumurtalar insanlar aracılığı ile sıcak ortamlara taşındıklarına aktif hale geçer. Bu şekilde kış olsa dahi yumurtalar yetişkin pirelere dönüşerek, ortamda bulunan sıcakkanlı canlıların bedeni üzerinde konaklamaya başlayabilmektedir.

İnsandan insana rahatlıkla geçiş sağlayan bilen pire haşeresinden kurtulmak dışarıdan alınmış olan ilaçlar ile oldukça zordur.Pire ile mücadele bireysel olarak yapıldığında sürekli olarak sonuçsuz kalacaktır. Uzman bir ekip pire türleri hakkında bilgi sahibidir ve haşerenin türüne göre özel olarak uygulayacağı ilaç ile ancak tamamen bu zararlıdan kurtulabilirsiniz.
Ülkemizde en çok görülen pire türleri; İnsan piresi, kedi piresi, kuş piresi, toz piresi, su piresi ve pamuk piresidir. Bu zararlı canlıların yaymış oldukları mikrop ve vermiş oldukları zarar farklılık göstermektedir. Her tür kendine özel sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Kedi, kuş ve insan piresi özellikle kan yolu ile beslenerek sağlık sorunlarına neden olur iken pamuk piresi maddi olarak da insanlara zarar oluşturan pire türleri arasındadır.

Bu nedenle çok uzun yıllardır pire ilaçlama konusunda uzman ekip ile çalışan firmamız siz değerli müşterilerimiz için her türlü önlemi almakta sizlere yaşam alanlarınızda huzurlu bir yaşam sürmeniz için çalışmaktayız.