Yılan İlaçlama

Yılan İlaçlama

Yılan sürüngenlerden ayaksız, ince ve uzun olan hayvanlardır. Boyları 7–8 cm.den 8–9 m. arasında olan cinsleri vardır. Ayakları olmadığı için kıvrılarak ilerlerler. Bu yürüme, karınlarında bulunan geniş pullar aracılığı ile olur. Vücudun üzerindeki kabuklar, yılda bir kere değişir. Buna deri değiştirme denir. İskelet sisteminde ayak, kalça köprücük ve göğüs kemiği bulunmaz. Bu kemikler bulunmadığı için kendinden oldukça büyük hayvanları kolaylıkla yutarlar. Yılanlar insanlara da zarar verebildikleri için tarih boyunca yılan ilaçlama insan hayatında büyük öneme sahiptir.

Yılanların besin kaynağı, kurbağa, civciv vb. hayvanlardır. Çoğalmaları yumurta ile olur. Kışın kuytu bir yere girerek kış uykusuna yatarlar. Oldukça tehlikeli olan bu zararlılara karşı önlem alınmaz ise çoğalarak kısa sürede etrafınızda ciddi sorunların oluşmasına neden olacağı için yılan ilaçlama hizmeti veren şirketlerden yardım alınmalıdır.
Yılan türleri iki farklı bakımdan incelenebilir.

*Zehirli Yılanlar: Avlarını zehirleriyle öldürürler. Engerek yılanı, sarı yılan, gözlüklü yılan, çıngıraklı yılan zehirli yılanlardandır.
*Zehirsiz Yılanlar: Avına dolanarak sıkar ve öldürürler. Karayılanı, sarı yılan ve boğa yılanı bu çeşit yılanlardandır. Yılan İlaçlama yapılırken yılan çeşitleri ayırt edilmeksizin tüm yılan türlerine yılan ilaçlama yapılmaktadır.

Bizim ülkemizde bulunan yılan çeşitleri işe şunlardır;

  1. Engerek çeşitleri
  2. 2- Çukur başlı yılan
  3. Kedigözlü yılan
  4. Hazer yılanı
  5. Karayılan
  6. Kırmızı yılan
  7. Sikkeli
  8. İnce yılan
  9. Su yılanı

Yılanlarda üreme, türlerine göre az da olsa değişiklik gösteren üreme mevsimi süresince, erkek ve dişinin birbirlerine sarılarak ve sürtünerek hızlı bir şekilde hareket etmesi şeklinde olur. Türüne göre yılanlar 8–50 arası yumurta bırakabilirler. Engerekler ise 3–12 arası yavru dünyaya getirirler. Kuluçka 2–3 ay sürer bu yılanın türüne ve ortamın sıcaklığına göre değişir. Yavrular 2 yaşına geldiklerinde cinsel olgunluğa erişirler, daha soğuk bölgelerde ise bu süreç 4–5 sene alır.

Yılan ilaçlama işleminde bireysel ya da amatör olarak yapılamayacak kadar tehlikeli bir uygulama olduğundan, mutlaka haşere ilaçlama şirketleri ile ilaçlama yaptırmak gerekmektedir.